theme wordpress
حسابداری و مدیریتحسابداری و مدیریت

بررسی تأثیر سنجش ابعاد اقتصادی بر چسبندگی هزینه‌ها در شرکت‌های بازرگانی

مقدمه

حسابداری همانند سایر علوم تحت تأثیر محیط پیرامون خود است. تجزیه و تحلیل‌های انجام‌گرفته در زمینه رابطه بین سازمان و فرهنگ با جامعه همچنین اقتصاد، گویای آن است که جنبه‌های محیطی و تخصصی حسابداری ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند دراین‌بین شرایط اقتصادی تأثیر بسزایی بر چرخه حسابداری و حرفه حسابداری دارد. ( کارستن و جولیا[۱] ،۲۰۰۸)

اگر هزینه‌ها شرکت  همواره ثابت و بدون تغییر باقی بمانند و نیز فعالیت‌های سازمان و عملیات آن نیز از یک دوره به دوره بعد، مشابه و یکسان باشند، به مطالعه رفتار هزینه نیازی نیست. اما با گسترش فعالیت‌های تجاری و رشد روزافزون تکنولوژی، هزینه، نوع و سطح فعالیت در واحدهای تجاری دگرگون شده است همچنین با توجه به مدل هزینه‌یابی سنتی که همان تناسب بین هزینه‌ها و سطح فعالیت می‌باشد، همیشه برقرار نیست و برآورد رفتار هزینه بدون در نظر گرفتن چسبندگی هزینه‌ها گمراه‌کننده خواهد بود. آگاهی از رفتار هزینه برای حسابداران، پژوهشگران و تمام کسانی که با حوزه مدیریت در ارتباط هستند و تغییرات در هزینه‌ها را برحسب تغییرات در درآمد ارزیابی می‌کنند، دارای اهمیت است. .(نمازی و دوانی پور،۱۳۸۹)

در این تحقیق ابتدا بابیان مسئله در جهت آشکارسازی موضوع هستیم و سپس به تشریح اهمیت و اهداف و فرضیات تحقیق می‌پردازیم همچنین در این پژوهش قلمرو تحقیق و روش تحقیق و متغیرها نیز بیان می‌گردد.

بیان مسئله

  در طی سالیان اخیر همه کشورها تلاش می‌کنند تا رشد اقتصادی خود را تسریع داده و به توسعه پایدار دست یابند کشورهای در حال توسعه همواره می‌کوشند تا از طریق تدوین و اجرای برنامه‌های توسعه، دستیابی به یک رشد اقتصادی پایدار را میسر سازند . اقدامات موفقیت‌آمیز برنامه‌های توسعه ، به اطلاعات قابل‌اعتماد اقتصادی نیازمند است تا بتواند پشتوانه تصمیم‌گیری در زمینه‌های مختلف این برنامه‌ها قرار گیرد .حسابداری به‌عنوان بخشی از نظام اطلاعاتی، نقش مثبت و مؤثری در تصمیم‌گیری‌های مربوط به برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی و رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه ایفا می‌نماید.(آگراوالا و تاتیجا[۲]، ۲۰۰۷)

اقتصاد هر کشوری در سطح کلان از دو بخش تشکیل‌شده است. سیستم واقعی که در آن تولید و عرضه کالا صورت می‌گیرد و دربردارنده دو بازار کالا و نیروی انسانی است . برقراری تعادل در بازارهای کالا و نیروی انسانی سبب تعادل اقتصادی، رشد و شکوفایی اقتصاد می‌شود. اما سرمایه‌گذاری و تولید کالا مستلزم تأمین مالی است. به همین دلیل سیستم واقعی با سیستم مالی در تعادل باشد. چراکه سیستم مالی، وجوه مازاد را از افراد که با مازاد منابع مواجه هستند جمع‌آوری نموده و در اختیار افراد و واحدهای متقاضی وجوه قرار می‌دهد. بدین ترتیب وظیفه خطیر تخصیص بهینه منابع را با سوق دادن منابع مالی به‌طرف فعالیت‌های مولد اقتصادی انجام می‌دهد.  در این بین  اهمیت حسابدار در پیکره اقتصاد و به‌ویژه نقش واحدهای اقتصادی در رشد اقتصادی بیش‌ازپیش نمایان می‌گردند.(رضایی و خدایی وله،۱۳۹۲)

در عرصه رقابت بازار ، تولید و درک  اهمیت بهای تمام‌شده محصولات برای واحدهای اقتصادی و شرکت‌ها ،یکی از مفروضات اولیه حسابداری مدیریت بیانگر آن است که تغییرات هزینه‌ها رابطه‌ای متناسب با افزایش و کاهش سطح فعالیت دارد. امّا به‌تازگی این فرض با مطرح‌شدن بحث چسبندگی هزینه‌ها توسط آندرسون و همکاران (۲۰۰۳)موردبحث قرار گرفته است. به این معنا که میزان افزایش در هزینه‌ها با افزایش در سطح فعالیت بیشتر از میزان کاهش در هزینه‌ها درازای همان میزان کاهش در سطح فعالیت است.(نمازی و دوانی پور،۱۳۸۹)

در این مطالعه به بررسی مفهومی دیگربعداز رشد اقتصادی  به نام چسبندگی هزینه نیز می‌پردازد که می‌تواند بر عدم تقارن زمانی سود تأثیرگذار باشد. در ادبیات موضوعی حسابداری، چسبندگی هزینه به‌عنوان عدم تقارن در رفتار هزینه نسبت به تغییر سطح فعالیت تعریف شده است. به بیان ساده‌تر، چسبندگی هزینه به این واقعیت اشاره دارد که کاهش هزینه در زمان کاهش سطح فعالیت کمتر از افزایش هزینه در زمان افزایش سطح فعالیت است. چسبندگی هزینه ناشی از یک رویکرد مخاطره‌آمیز است. مدیری که با کاهش فروش مواجه شده است باید انتخاب کند که آیا منابع را کاهش دهد یا منابع بلااستفاده را حفظ کند. اگر مدیر انتظار داشته باشد که فروش به‌سرعت به حالت عادی برمی‌گردد، او تصمیم می‌گیرد هزینه ناشی از نگهداری منابع بلااستفاده را تحمل کند. ازآنجاکه فروش آتی نامشخص است مدیر به طور ضمنی یک رویکرد مخاطره‌آمیز را در پیش می‌گیرد.(نمازی و همکاران،۱۳۹۱)

موضوع چسبندگی به دو نوع چسبندگی کارا و ناکارا تفکیک می‌شود. چسبندگی کارا در حالتی رخ می‌دهد که فروش سال جاری کاهش می‌یابد اما در سال بعد فروش به حالت عادی برمی‌گردد. در مقابل، چسبندگی ناکارا در حالتی رخ می‌دهد که فروش سال جاری کاهش می‌یابد اما در سال‌های آتی به حالت عادی برمی‌گردد و کاهش فروش دائمی می‌باشد. صرف‌نظر از کارا یا ناکارا بودن چسبندگی هزینه، این پدیده بر درآمد سال جاری تأثیر منفی دارد زیرا فروش کاهش‌یافته اما هزینه به همان نسبت کاهش نیافته است.( کارستن و جولیا ،۲۰۰۸)

صفر تا صد تحقیق در ۴۶ صفحه ارائه می گردد.

قیمت محصول: ۴۰۰۰ تومان  • نام فایل:بررسی تأثیر سنجش ابعاد اقتصادی بر چسبندگی هزینه‌ها در شرکت‌های بازرگانی

  • نوع فایل: PDF

  • تعداد دانلود:303

  • قیمت: 4000 تومان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

29 + = 33

بستن