theme wordpress
بهسازی لرزه ای سازه هازلزلهزلزلهزلزلهسازهسازهطراحی سازه های ویژهمقالاتمهندسی سازهپروژه هاکاردانیکاردانی عمرانکارشناسیکارشناسی عمرانکارشناسی ناپیوسته

مخازن ذخیره آب هوایی و زمینی

مقاله ای مناسب در مورد مخازن ذخیره آب هوایی و زمینی

مخزن:

به کلیه محل‌های طبیعی و مصنوعی جمع‌آوری و ذخیره آب مخزن اطلاق ‏می‌شود. مانند انواع استخرها، محل‌های ذخیره آب و پسآب، حوضچه‌های پرورش ‏ماهی و میگو و موارد مشابه.‏‏

طبقه بندی مخازن از نظر موقعیت زمینی:

مخازن هوایی

مخازن زمینی

 

مخازن هوایی:

مخازنی هستند که برای ایجاد فشار مناسب در شبکه به علّت نبودن زمین طبیعی مرتفع در نقطه مورد نظر، روی پایه ای قالب بندی شده و یا یکپارچه قرار می گیرند. در شرایط معمولی، حجم این مخازن محدود بوده و حداکثر تا ظرفیت ساخته می شوند و شرایط بسیار نادر ممکن است احجام بزرگتری نیز ساخته می شود.

 

مخازن زمینی:

در صورتی که زمین مرتفع در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد، مخزن مستقیماً در روی زمین ساخته می شود. مخازن زمینی، ممکن است به صورت مدفون و یا نیمه مدفون ساخته شوند. مخازن مدفون، مخازنی هستند که تا عمقی مناسب در زمین فرو رفته و سپس در پشت دیوارها و همچنین روی سقف آنها خاک ریخته می شود. اینگونه مخازن، علاوه بر محاسنی که از لحاظ استتار دارند، ازنظر تبادل حرارتی نیز بسیار مناسب می باشند. در مخازن نیمه مدفون، عمل خاکریزی غالباً تا نصب ارتفاع دیوار انجام می شود و در روی سقف مخزن عملاً هیچگونه خاکی وجود ندارد.
اینگونه مخازن، ازلحاظ استتار و همچنین انبساط و انقباض، سقف نامناسب می باشند. عواملی که در استقرار منابع زمینی ازلحاظ مدفونی و نیمه مدفونی بودن تأثیر دارد، شامل شرایط اقلیمی، توپوگرافی، محدودیت زمین در فروم موردنظر و همچنین شیب زمین و جنس لایه های خاک می باشد.

و………..

قیمت محصول:۲۰۰۰ تومانبرچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × = 32

همچنین ببینید

بستن
بستن